Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Вплив людини на окремі водойми, в окремих випадках суттєво змінює їх зовнішність. Типовим прикладом може слугувати Сиваш, особливо його східна частина, де під впливом опріснення розвинулися великі очеретяно-болотяні ділянки, індикаторами динамічних змін котрих стали лелекоподібні птахи.
Цьому явищу сприяло будівництво Північно-Кримського каналу (в другій половині 1960-х років), вода з якого використовувалася для інтенсивного зрошення сільськогосподарських полів, а дренажні води скидалися в Сиваш (лагуна Азовського моря).
Скиди великої кількості прісної води в акваторію Сивашу зумовили корінне перетворення біотопів – антропогенну сукцесію.
На місці солоноводних та гіперсолоних водойм з надзвичайно бідною рослинністю утворилися прісноводні болота з заплавним комплексом рослин. Слідом за цим почалися зміни в складі орнітокомплексів, що розглянуто в статті на прикладі формування та динаміки колоніальних гніздових поселень лелекоподібних птахів.
Використані в статті матеріали зібрані з 1976 по 2003 рік. За цей період основна частина заплавних біотопів пройшла кілька послідовних фаз антропогенної трансформації. Цей процес, в свою чергу, вплинув на якість місцеперебувань, що відбилося на динаміці змін в поселеннях лелекоподібних.
Таблиці, наведені в статті, дають уявлення про динаміку процесу трансформації колоній за згаданий період, аналізується гніздування низки видів. Наведений аналіз видового складу та міжвидових відносин в колоніях різних типів.
Розглянуті варіанти управління процесом антропогенних сукцесій та проблеми охорони орнітокомплексів.
Висновки
Читати pdf-версію статті