Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Пранге X. (2002). Миграция, скопления и охрана серого журавля в Средней Европе (обзор). Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 5, 70-96 Перегляди: 1200 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №5 (2002)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 70-96

Міграція, скупчення і охорона журавля сірого в Середній Європі (огляд)

Пранге X.

Міграція. У 2000 році на осінньому прольоті уздовж Західно-Європейського міграційного шляху зареєстровано 130000 сірих журавлів, 125000 з них здійснили міграційну зупинку в Німеччині. У порівнянні з даними до 1990 року, більша частина журавлів була з північно-східної Європи. Найбільші зграї відзначалися у внутрішніх районах Німеччини, переважно поміж Балтійським морем і Берліном. Птахи, закільцьовані в Фінляндії, зупинялися переважно далеко від моря, особини зі Скандинавії реєструвалися в районі островів Рюген-Бок біля Балтійського узбережжя.

На відміну від осінніх зупинок, що тривають декілька місяців з серпня по листопад-грудень, весняні зупинки на обраних ВБУ нетривалі і менш виражені в Центральній Європі. Таким чином, за винятком району Рюген-Бок, традиційні місця зупинок протягом року тривалий час не використовується птахами. В даний час, до третини всіх журавлів, що летять Західно-Європейським міграційним шляхом на гніздові території, зупиняються на зимівлю у Франції.

Балтійсько-Угорським шляхом щорічно летять близько 80000 сірих журавлів, більшість з них зупиняється в Національному парку Хортобадь-пушті на протязі 8 тижнів навесні і восени.
На обох шляхах міграції за останні 20 років чисельність журавлів зросла утричі. Це може бути наслідком як зростання чисельності сірого журавля, так і ймовірного зсуву на захід пролітних шляхів птахів з Північно-Західної Росії. Кільцювання фінських журавлів показало, що вони частково (10%) летять на захід і в різні роки можуть змінювати обидва маршрути.

Виходячи з результатів сучасних обліків журавлів на скупченнях і міграції в Німеччині, Франції та Угорщини, можна приблизно оцінити величину їх популяцій за країнами походження. Вона повинна бути безумовно вище чисельності попередніх підрахунків.

Стратегії охорони гніздових, міграційних та зимівельних територій координуються Європейської робочою групою з журавлям.

Осінні скупчення. Території, що використовуються журавлями, можна умовно розділити на декілька типів: місця скупчень, місця скупчень і відпочинку, місця зимівлі. У районах відпочинку і зимівлі, птахи, як правило, залишаються на цих ділянках тривалий час, тоді як на міграції птахи зупиняються тут на короткий період в межах декількох тижнів. Ці ділянки містять місця ночівель і днювань, живлення і часто місця проміжних скупчень, де журавлі збираються перед розльотом на місця ночівель. Останнім також необхідно надати охоронний статус, так само як і безпосередньо місцях ночівель.

У Німеччині в 2000 році обліками були охоплені близько 95% з 13000 журавлів на 40 дільницях. Чисельність скупчень в районі островів Рюген і Бок протягом останніх трьох десятиліть збільшилася втричі - до 40000, а на плакорах всередині країни - в 10 разів, до 80-90000 птахів. На інших ділянках активність на місцях міграційних зупинок значно варіює залежно від розташування ділянки на пролітному шляху та місцевих умов.

Незважаючи на те, що охороні журавлів приділяється значна увага, в останні роки відбувалося посилення занепокоєння птахів через екотуризм та інфраструктурні заходи, в тому числі, через небажане будівництво вітрових електростанцій в місцях ночівель і проміжних скупчень журавлів. У зв'язку з існуванням конфлікту між журавлями і сільським господарством, інформаційної активністю і відновленням водно-болотних угідь охорона виду пов'язана з новими завданнями.

Читати pdf-версію статті