Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Попенко М, В. ., Бусел А, В. . (2002). О гнездовании огаря в Запорожской области. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 5, 159-162 Перегляди: 690 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №5 (2002)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 159-162

Щодо гніздування огара в Запорізькій області

Попенко В.М., Бусел В.А.

Огар (Tadorna ferruginea Pall.) в ХIX і на початку XX ст. був звичайним гніздуючим видом на Азово-Чорноморському узбережжі і, насамперед, на Обитічній косі і Сиваші (Radde, 1845; Костюченко, 1927). Однак у першій половині ХХ ст. чисельність виду різко скоротилася і зараз огар відноситься до рідкісних гніздуючих птахів.

На території Запорізької області зустрічі огара в гніздовий період досить рідкісні, і протягом останніх 14 років достовірні випадки гніздування в природі невідомі.

У 2002 р, при виконанні ІВА програми в Василівському районі, нами обліковано 5 пар огара, гніздування чотирьох з них доведено.

Гніздо однієї пари розташовувалося під дахом МТФ на околиці села. Судячи з опитувальних даних, огари достовірно гніздилися тут з 1999 р. У 2000 і 2001 рр. працівники ферми бачили качку з пташенятами.
Дві пари гніздилися в обривистих берегах Каховського водосховища. Для всіх трьох пар наводиться опис гніздових біотопів.

Четверта пара з виводком в 10 пташенят виявлена в 20 км від перших трьох пар.
Походження цього угруповання огара ми пов'язуємо з наявністю в регіоні двох напіввільних популяцій: в біосферному заповіднику "Асканія-Нова" і в експериментальному зоологічному парку при АТ "АвтоЗАЗ" (с.Тернувате, Новомиколаївський район).

Читати pdf-версію статті