Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Андрющенко А, Ю. ., Бескаравайный М, М. ., Стадниченко С, И. . (2002). О гибели дрофы и других видов птиц от столкновения с линиями электропередачи на местах зимовки. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 5, 97-112 Перегляди: 743 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №5 (2002)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 97-112

Про загибель дрохви та інших видів птахів від зіткнення з лініями електропередачі на місцях зимівлі

Андрющенко Ю.О., Бескаравайний М.М., Стадниченко І.С.

На півдні України зимує до 30% всієї європейської популяції дрохви або близько 80% російської популяції виду. Він тут зазнає багатьох небезпек, що часто призводить до загибелі особин. Однією з безлічі загрозою є небезпека зіткнення птахів з лініями електропередачі (ЛЕП). Саме цій проблемі було присвячено дослідження, результати якого представлені в даній статті.

Роботи виконано в рамках проекту Українського товариства охорони птахів «Облік загибелі дрохв від зіткнення з ЛЕП», здійсненого завдяки фінансовій підтримці Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Користуючись можливістю, автори висловлюють велику вдячність Микитюку А., Дудкіну О., Гірник Є. і Гриньову В. за сприяння у здійсненні проекту та участь у його виконанні.
У результаті аналізу літератури, опитувальних і власних даних вдалося зібрати інформацію за останнє десятиліття стосовно 19 загиблих птахів. Найчастіше причиною зіткнення були погодні умови з поганою видимістю (дощ, сніг, туман, вітер). Польові дослідження здійснені взимку 2001/2002 рр. Обліки проводились уздовж двох контрольних ЛЕП по 1-3 рази на тиждень, залежно від конкретних погодних умов. Маршрут проходив по обидві сторони від ЛЕП на відстані 5-25 м. Довжина контрольних ділянок дорівнювала приблизно 10 км. Під час обстеження ділянок проводилися обліки всіх видів птахів, що зимують в районі контрольних ЛЕП. Крім того, протягом зими здійснювалося вибіркове обстеження інших ЛЕП і опитування населення про випадки загибелі птахів від зіткнення з проводами.
За час дослідження зафіксовано 11 випадків достовірного зіткнення дрохви з контрольними ЛЕП. В результаті обліків під іншими ЛЕП було відзначено ще 3 випадки загибелі дрохв. Виявлені тільки пір'я і кістки. Це пов'язано з тим, що загиблі дрохви з'їдалися лисицями (можливо собаками). Картину погіршували Воронові птахи і мартини, які розтягували більш дрібні останки далеко від ЛЕП. Слід визнати, що багато хижаків, як чотириногі (крім зазначених лисиці і собаки - ще кішки, єнотовидні собаки), так і пернаті (крім зазначених воронових і мартинів - ще й деякі хижі птахи) спеціалізуються на годуванні під ЛЕП. Вони регулярно прочісують територію вздовж ЛЕП в пошуках їжі, і, виявивши трупи птахів, що розбилися, практично нічого від них не залишають. Крім того, пошук останків дрохв утруднено через снігові замети.
У двох випадках були виявлені «пір'яні доріжки», що йдуть від місць падіння дрохв, які свідчили про те, що птахи не загинули від зіткнення з ЛЕП, але залишилися пораненими.

Результати дослідження дають підставу стверджувати, що загибель дрохв на півдні України від зіткнення з ЛЕП - явище відносно регулярне, принаймні, у місцях їх концентрації, але для оцінки його масштабів необхідні додаткові дослідження.

Найбільш численними з 43 видів птахів, врахованих на контрольних ділянках, були (за ступенем убування): шпак звичайний, гуска білолоба, жайворонок польовий, огар, щиглик, просянка, зяблик, припутень, горобець польовий і куріпка сіра. Від зіткнення з проводами гинуть (n = 46) переважно птахи, які в зимовий період є найбільш масовими видами. Під ЛЕП були виявлені останки лебедів sp. - 2, гусей sp. - 4, качок sp. - 1, луней польових - 1, куріпок сірих - 2, мартинів sp. - 8, сов sp. - 2, ворон сірих - 2, ворона - 1, воронових sp. - 8, жайворонка степового - 6, шпака звичайного - 2, дрібних горобиних - 4. Видова приналежність дрібних останків 4 птахів не визначені. Якоїсь «схильності» (або тенденції) до зіткнення з ЛЕП в окремих видів не виявлено.

Читати pdf-версію статті