Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Кинда В, В. ., Бескаравайный М, М. ., Дядичева А, Е. ., Черничко И, И. ., Черничко Н, Р. ., Форманюк А, О. . (2006). Пространственное размещение и численность куликов в зимний период в Азово-Черноморском регионе. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 9, 150-183 Перегляди: 769 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №9 (2006)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 150-183

Просторове розташування та чисельність куликів у зимовий період в Азово-Чорноморському регіоні

Кінда В.В., Бескаравайний М.М., Дядічева О.А., Черничко Й.І., Черничко Р.М., Форманюк О.А.

У цій публікації подано аналіз ролі Азово-Чорноморського регіону та півдня України зокрема, як області факультативної зимівлі куликів, яка є для багатьох видів крайовою зоною їх основних зимових ареалів. У роботі узагальнена, доповнена авторськими даними і уточнена інформація про статус, розташування та чисельність окремих видів куликів. За наявності достатніх відомостей, показаний період і регулярність зимової зустрічі виду в окремих точках регіону, біотопічна приуроченість і діапазон коливань чисельності в різні роки.

В даний час зимова фауна куликів в Азово-Чорноморському регіоні налічує 35 видів. Серед них домінують за чисельністю побережник чорногрудий (Calidris alpina), кульон великий (Numenius arquata), побережник білий (Calidris alba), сивка морська (Pluvialis squatarola), а за межами України також чайка (Vanellus vanellus), чоботар (Recurvirostra avosetta), в окремі роки – сивка звичайна (Pluvialis apricaria), побережник малий (Calidris minuta), брижач (Philomachux pugnax), коловодник звичайний (Tringa totanus). З 50 видів куликів фауни України достовірно зустрічаються в зимовий період 28. Крім того, зимівля хрустана (Eudromias morinellus) видається дуже ймовірною. Крім видів, зареєстрованих на півдні України, на інших територіях Причорномор’я (Болгарія, Туреччина, Краснодарський і Ставропольський край Росії) в грудні-лютому відзначено ще 7 рідкісних куликів: пісочник малий (Charadrius dubius), коловодник болотяний (Tringa glareola), набережник (Actitis hypoleucos), мородунка (Xenus cinereus), побережник білохвостий (Calidris temminckii), побережник болотяний (Limicola falcinellus) і грицик малий (Limosa lapponica). Ймовірно, в особливо м’які зими можлива зустріч цих видів і на інших територіях регіону.

Для півдня України в найбільш сприятливі сезони зимову чисельність наймасовіших видів куликів можна оцінити в межах: 1140-2260 особин для побережника чорногрудого, 222-840 для кульона великого, 350-690 для побережника білого, 160-270 для сивки морської. Загалом, до числа найбільш регулярно зимуючих в регіоні можна віднести сивку морську, чайку, коловодника звичайного, коловодника лісового (Tringa ochropus), побережників чорногрудого і білого, баранця звичайного (Gallinago gallinago), слукву (Scolopax rusticola) і кульона великого.

Читати pdf-версію статті