Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Гринченко Б, А. . (2005). Современные данные о динамике пролета и ареале гнездования коростеля (Crex crex) в Крыму. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 8, 128-132 Ключові слова: деркач, міграція, ареал гніздування, Крим Перегляди: 697 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №8 (2005)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 128-132

Сучасні дані про динаміку прольоту і ареалі гніздування деркача (Crex crex) в Криму

О.Б. Грінченко

У другій половині 20-го сторіччя гніздовий ареал деркача в Криму значно скоротився. У минулому вид гніздився на всій території півострова, за винятком лісів і яйл (Костін, 1983), однак до кінця 20-го століття відзначався на гніздуванні тільки в північно-західних передгір'ях, на невеликій частині Керченського півострова, Карабі-яйлі і Ай-Петрі. Наразі налічується не більше 20-30 гніздових пар.

Через Крим проходить міграційний шлях деркача із зупинками в гірській частині півострова, згадуваний ще в роботах Є.Г.Спангенберга (1951) і Ю.В.Костіна (1983). Наразі 40-60 тис. деркачів роблять зупинку в Кримських горах в міграційний період. Імовірно, не менше пролітають транзитом. Масовий проліт відзначається у вересні. Висота прольоту в горах близько 1600 м і вище. Під час міграційних зупинок птахи утворюють локальні скупчення. У місцях таких скупчень необхідно посилити заходи з охорони виду, особливо це стосується здійснення жорсткого контролю за дотриманням правил полювання та запобігання браконьєрству.

 

Читати pdf-версію статті