Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Кирикова, Т. А., Харитонов, С. П., Варлыгина, Т. И., Переладова, Т. П., Тульп, И. , Шеккерман, Г. (2005). Размещение гнездящихся куликов в тундрах северо-западного Таймыра в зависимости от площади и кормности биотопов. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 8, 54-79 Ключові слова: гніздуючі кулики, Північно-Західний Таймир, розміщення, розмір території, кормність, Північно-Західний Таймир Перегляди: 745 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №8 (2005)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 54-79

Розміщення гніздуючих куликів в тундрах північно-західного Таймиру залежно від площі і кормності біотопів

Т.О. Кірікова, С.П. Харитонов, Т.І. Варлигін, Т.П. Переладова, І. Тульп, Г. Шеккерман

В статті аналізується залежність біотопічного розподілу куликів від кормової ємності середовища існування та розміру території, придатної для гніздування. Дослідження проводили протягом двох літніх польових сезонів 2001-2002 рр. у прибережній арктичній тундрі Північно-Західного Таймиру (затока Медуза, стаціонар ім.Віллема Баренца).
Картування гнізд здійснювали за допомогою навігаційного приладу Garmin-GPS-12. Нами проаналізовано вибір місця для гнізда у фонових видів куликів, що мешкають на моніторинговій ділянці, яких ми умовно розділили на дві групи.
Наші дослідження виявили помітні зв'язки між щільністю птахів, що гніздяться, кількістю корму і площею вільних від снігу біотопів, хоча ці зв'язки відрізняються у різних видів. На наш погляд, територіальний розподіл куликів пов'язаний з системою шлюбних відносин. Гніздове розміщення у моногамних видів (побережник чорногрудий, сивка бурокрила), що населяють малопродуктивні тундри, визначається площею, придатної для гніздування та збору корму, а у птахів з одиночним насиджуванням (побережників малого та червоногрудого) - достатністю і доступністю кормових об'єктів в найближчих біотопах.

Читати pdf-версію статті