Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
В статті аналізується залежність біотопічного розподілу куликів від кормової ємності середовища існування та розміру території, придатної для гніздування. Дослідження проводили протягом двох літніх польових сезонів 2001-2002 рр. у прибережній арктичній тундрі Північно-Західного Таймиру (затока Медуза, стаціонар ім.Віллема Баренца).
Картування гнізд здійснювали за допомогою навігаційного приладу Garmin-GPS-12. Нами проаналізовано вибір місця для гнізда у фонових видів куликів, що мешкають на моніторинговій ділянці, яких ми умовно розділили на дві групи.
Наші дослідження виявили помітні зв'язки між щільністю птахів, що гніздяться, кількістю корму і площею вільних від снігу біотопів, хоча ці зв'язки відрізняються у різних видів. На наш погляд, територіальний розподіл куликів пов'язаний з системою шлюбних відносин. Гніздове розміщення у моногамних видів (побережник чорногрудий, сивка бурокрила), що населяють малопродуктивні тундри, визначається площею, придатної для гніздування та збору корму, а у птахів з одиночним насиджуванням (побережників малого та червоногрудого) - достатністю і доступністю кормових об'єктів в найближчих біотопах.