Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Бескаравайный, М. М. (2005). Численность и питание хохотуньи (Larus cachinnans) на юге Крыма в негнездовой период. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 8, 44-53 Ключові слова: мартин жовтоногий, кормовий раціон, харчові покидьки, санітарна роль, південь Криму Перегляди: 767 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №8 (2005)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 44-53

Чисельність та харчування мартину жовтоногого (Larus cachinnans) на півдні Криму в негніздовий період

М.М. Бескаравайний

Мета роботи - вивчення чисельності та складу кормового раціону мартина жовтоногого на південному березі Криму (ПБК) в період літньо-осінніх кочівель і в зимовий час. Використовувалися обліки на маршрутах і в локальних скупченнях, інтенсивність кочівель визначалася методом рахування особин, що пролетіли за певний проміжок часу. Для вивчення складу кормового раціону аналізувалися погадки. Вид є звичайним на морському узбережжі в усі сезони року, де спостерігаються його переміщення уздовж берегової лінії. Середзимова чисельність складає 11.8+2.7 особин на 1 км берегової лінії, і зростає в літньо-осінній період (в середньому, 30.1+5.5 ос./км). Влітку добова кормова активність птахів визначається динамікою рекреаційного навантаження на морський берег. Використовувані біотопи варіюються і включають як природні, так і антропогенні елементи ландшафту.

Склад харчового раціону визначається рекреаційним використанням узбережжя, оскільки провідне місце в харчуванні мартина жовтоногого в літньо-осінній період становлять харчові покидьки, особливо в центральній частині ПБК (вагова частка в погадках 69.1%). Істотну роль у харчуванні відіграють водні та наземні тваринні організми (16.2 і 9.8% відповідно). Беручи до уваги різке переважання харчових покидьків в харчуванні, мартина жовтоногого слід вважати корисним видом, який виконує «санітарну» роль.

Читати pdf-версію статті