Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Архипов, А. М., Фесенко, Г. В. (2005). Сведения о наблюдениях за редкими птицами в районе Кучурганского лимана. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 8, 7-15 Ключові слова: рідкісні птахи, спостереження, Кучурганський лиман, Одеська область Перегляди: 858 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №8 (2005)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 7-15

Відомості про спостереження за рідкісними птахами в районі Кучурганського лиману

О.М. Архіпов, Г.В. Фесенко

Цілорічні дослідження орнітофауни на Кучурганському лимані Одеської області в Україні проводяться нами, починаючи з 1982 р. У 2002, 2003 і початку 2004 рр. знайдено декілька видів, які раніше на лимані ніким не зустрічалися. Серед видів, відзначених вперше за період досліджень – гагара червоношия (пролітний, зимуючий), галагаз (гніздиться), канюк степовий (імовірно гніздиться), стерв'ятник (залітний), крем’яшник (пролітний), і плиска гірська (гніздиться).

Появу на лимані наприкінці 1990-х років бакланів малих і їх регулярну реєстрацію в останні роки можна пояснити зростанням чисельності цих птахів в сусідніх дністровських плавнях. На лимані баклани малі реєструються переважно в середзимовий період (іноді більше ніж 100 особин). Вони харчуються на ополонці, що розташована в пониззі водойми. Чисельність вища в помірно холодні зими, а в суворі і м'які помітно нижча, що, ймовірно, пов'язано в першому випадку з відльотом баклана в південні регіони, а в другому - з достатньою кількістю кормових ділянок у межах дельти Дністра.

В останні роки в дністровських плавнях відзначається значна чисельність коровайки. Колонія коровайки знаходиться на оз.Тюдорово, розташованому в 14 км від Кучурганського лиману. За 22-річний період 9 разів їх відзначали навесні, і тільки 5 років - в осінній період.

Одним з нечисленних мігруючих видів району досліджень є грицик великий, який в дністровських плавнях є звичайним на прольоті. Такі відмінності в статусі виду продиктовані тим, що на Кучурганському лимані немає великих кормних біотопів, необхідних для зупинки значної кількості цих куликів, тому вони пролітають його транзитом, осторонь. Ще більш рідкісним є кульон великий, частота зустрічей з ним помітно знизилася в порівнянні з 1980-ми роками. Менше стало зустрічатися на прольоті і сірих журавлів.

Видом зі зростаючою частотою зустрічей на міграції в районі лиману є плиска гірська. Це узгоджується з тенденцією до збільшення її чисельності, що відзначається в останнє десятиліття. До видів із збільшеною чисельністю, ймовірно, можна віднести підорлика малого і великого, оскільки їхня міграція стала більш вираженою. Чисельність інших рідкісних видів птахів у вивченому регіоні не змінилася.

Читати pdf-версію статті