Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Яремченко А, О. ., Руденко Г, А. . (2004). Характеристика современных гнездовых поселений голенастых птиц в Черноморском биосферном заповеднике. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 7, 53-60 Ключові слова: чаплеві, гніздування, Чорноморський біосферний заповідник Перегляди: 789 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №7 (2004)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 53-60

Характеристика сучасних гніздових поселень чаплевих птахів в Чорноморському біосферному заповіднику.

Яремченко О.А, Руденко А.Г.

В статті надані матеріали, що стосуються сучасної динаміки чисельності, розподілу гніздових колоній та гніздової екології чаплевих (Ardeidae). Особлива увага приділяється опису поселень восьми видів чаплевих, що гніздяться в Чорноморському біосферному заповіднику.

Гніздове угруповання чаплевих птахів Чорноморського біосферного заповідника в останні роки (1990-2004 рр.) існує в складних екологічних умовах. Площі очеретяних заростей скорочуються, відповідно, скорочуються гніздові стації чапель, яким птахи надають перевагу. Птахи  страждають від турбування та розорення гнізд хижаками (очеретяний лунь, лисиця, єнотовидний собака, вовк). На островах колонії підтоплюються, зазнають територіальної конкуренції з боку великого баклана. Всі ці негативні фактори на протязі 14 років призвели до змін в поселеннях чаплевих птахів в районі заповідника:

1. Розпались колонії, розташовані в деревних насадженнях. Всі вони мали вік більше 7 років і в останні роки відчували сильний комплексний вплив факторів турбування.

2. Розпались окремі поселення в прибережних очеретяних заростях материкового узбережжя внаслідок погіршення умов гніздування на цих територіях: скоротилася площа очеретяних заростей, зріс фактор турбування.

3.  Почалося формування колоніальних поселень на островах в очеретяних заростях. Процес формування на сьогодні  продовжується і супроводжується інтенсивним перерозподілом птахів та короткочасністю існування окремих колоній.

Читати pdf-версію статті