Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Кинда В, В. ., Бескаравайный М, М. ., Дядичева Е А., Костин Ю, С. ., Попепко М, В. . (2003). Ревизия редких, малоизученных и залетных видов воробьинообразных (Passeriformes) птиц в Крыму. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 6, 25-58 Ключові слова: Крим, ревізія птахів, рідкісні, маловивчені і залітні види, горобцеподібні. Перегляди: 812 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №6 (2003)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 25-58

Ревізія рідкісних, маловивчених і залітних видів горобцеподібних (Passeriformes) птахів у Криму

Кінда В.В., Безкаравайний М.М., Дядичева О.А., Костін С.Ю., Попенко В.М.

На основі детального аналізу, систематизації літературних та обробки власних даних у цій роботі нами розглянуто стан 57 рідкісних, маловивчених і залітних видів горобцеподібних птахів Криму. Серед них 19 видів у зведенні Ю.В. Костіна (1983) не згадано. Це 9 рідкісних залітних видів з родини кропив’янкових, дані про яких було отримано протягом останнього десятиліття, 6 видів вівсянкових, 2 – синицевих, 1 – плискових та 1 – дроздових. Серед згаданих видів 10 розглянуто у статті на основі літературних джерел, інші –за результатами спостережень, відловів або здобування в природі. Для маловивчених видів фауни Криму, таких як плиска жовтоголова, берестянка звичайна, очеретянка чагарникова, кобилочка річкова, соловейко східний та синьошийка більш детально описано характер міграції. Проаналізовано нові відомості щодо статусу сорокопуда червоноголового, кобилочки річкової, кобилочки-цвіркуна, очеретянки чагарникової, золотомушок жовточубої і червоночубої, ремеза, кам’янки іспанської та чечевиці. Відзначено збільшення гніздової чисельності кам’янки попелястої, вівсянки очеретяної, вивільги і ремеза. Серед останніх видів визначальним чинником для розселення та збільшення чисельності стало спорудження Північно-Кримського каналу і поява штучних лісосмуг вздовж його магістралі.

Таким чином, з середини ХІХ ст. до нашого часу для фауни Криму сумарно розглянуто 137 видів горобцеподібних птахів (літературні і наші дані). Визначення 124 з них можна вважати достовірним (щодо 118 видів наявні колекційні матеріали, 6 із них однозначно визначені під час відлову). Факт перебування в Криму інших 13 видів потребує додаткового підтвердження. 

Читати pdf-версію статті