Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Сучасні дані стосовно видового складу, територіального розподілу динаміки чисельності та біології хижих птахів степу досить уривчасті і епізодичні. Нами зроблена спроба заповнити ці прогалини, яка від стаціонарних досліджень у 80-90-х роках перейшла до суцільних абсолютних обліків в 2001-2002 рр. У цій роботі ми наводимо лише частину зібраних даних, що відносяться до території басейну р.Інгулець. Наводяться відомості щодо 16 видів хижих птахів, відзначених у гніздовий період.
Основний матеріал зібрано 2001-2002 рр. під час обстеження басейну р.Інгулець (S = 14.9 тис.км2), який розташований на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Миколаївської та Херсонської областей (рис.1).
Протягом двох польових сезонів на автомобілі «Нива» пройдено 1500 км, без урахування піших маршрутів.
Всього відмічено 339 пар хижих птахів. За гніздову пару приймалася зустріч хижого птаха в гніздовому біотопі з явною гніздовою поведінкою, з кормом, з виводком і т.п.
Розрахунок чисельності наводився на підставі зустрічей хижих птахів, наявності гніздопридатних біотопів та обробці картографічного матеріалу (карти масштабу 1: 100 000 і 1: 200 000).
Попередні дані за підсумками експедиції 2001 вже опубліковані (Ветров В.В., Милобог Ю.В., Стригунов В.И. 2001). Матеріали з розподілу і чисельності луня очеретяного в басейні р. Інгулець детально висвітлені в окремій роботі (Ветров В.В., Милобог Ю.В., Стригунов В.И. 2003).
Читати pdf-версію статті