Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Андрющенко А, Ю. ., Олейник С, Д. . (2001). О необычном гнездовании журавля-красавки. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 4, 118-120 Ключові слова: степовий журавель Antrhopoides virgo, незвичне гніздування, Крим Перегляди: 854 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №4 (2001)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 118-120

Про незвичне гніздування журавля степового.

Андрющенко Ю.О., Олійник Д.С.

Журавель степовий (Anthropoides virgo) здавна є мешканцем степової зони України. В теперішній час вид використовує для гніздування переважно поля і пасовища. Але в деяких випадках він здатен селиться в біотопах, не властивих для біології виду. Далі наводиться приклад такого гніздування.

27 квітня 2000 в Криму знайдено гніздо журавля степового в центрі невеликого озера серед заростей осоки. Розміри озера - 50 х 80 м, глибина води - від 0-7 до 10-12 см. Висота осоки над рівнем води - 30-53 см. Гніздо розташовувалося на куртині осоки і складалося з сухих стебел і коріння кермеку, осоки та іншої трав'янистої рослинності. Його розміри: діаметр - 48 см, висота - 4 см. Гніздо ззовні нагадувало гніздову споруду сірого журавля (Grus grus), але було менше за діаметром і висотою. Як і сірий (Winter, et.al., 1994),  степовий журавель добудовував гніздо по мірі його осідання, накидаючи зверху додатковий будівельний матеріал. Гніздо містило 2 яйця. Вищесказане дає підстави вважати степового журавля досить пластичним видом, що дозволяє йому виживати в умовах кардинального перетворення споконвічних місць існування. Крім того, гніздування на водоймах зайвий раз підтверджує екологічно коловодне походження виду, як типового представника сімейства Gruidae. 

Читати pdf-версію статті