Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Для загальної оцінки чисельності та термінів міграції побережника червоногрудого на Україні були використані всі доступні опубліковані дані та результати експедиційних робіт на Азово-Чорноморському узбережжі та Сиваші в 1986-1999 рр. Вихідна інформація була отримана з бази даних Азово-Чорноморської орнітологічної станції. Основна частина облікових даних стосується Центрального і Східного Сиваша, а також півдня Херсонської області.
За нашими оцінками, як мінімум 33000 побережників червоногрудих одночасно використовували територію Сиваша навесні в період першого піку міграції. Беручи до уваги імовірно високу швидкість зміни популяцій, існування другого міграційного піку і ступінь повноти весняних обліків, можна очікувати, що принаймні, удвічі більше число побережників червоногрудих мігрує через Сиваш за весь весняний період (66000 птахів). Велика частка особин (до 95%) була врахована на опріснених лагунах Центрального Сивашу. За даними абсолютного обліку в середині серпня на Сиваші налічувалося близько 72.5 тис. побережників червоногрудих, тоді як 10-річні спостереження свідчать про потенційний максимум в 113.3 тис. птахів, які можуть одночасно перебувати на території. Беручи до уваги пізніші терміни прольоту самок і співвідношення між першим і другим типом міграції, оцінка загального числа Побережник червоногрудий, що пролітають восени через Сиваш, підвищується до 130-160 тис. Оскільки більшість молодих птахів мігрує в кінці серпня-початку вересня, до цієї оцінки можна додати ще 20-30 тис. птахів. Хоча побережник червоногрудий восени відзначався по всій території Сиваша, більшість надавала перевагу Центральному Сивашу.
Загальна кількість птахів, відмічених на всіх інших Азово-Чорноморських ВБУ, склало 6000-7000 птахів. Під час осінньої міграції чисельність побережника червоногрудого зростає, і на лиманах і затоках регіону, рівень води в яких, порівняно з весняним, знижується, одночасно знаходяться як мінімум 10 тис. птахів. Найбільші скупчення зареєстровані на Тилігульському лимані (3250 особин) і на деяких Азовських лиманах (до 5 тис. птахів). На жаль, частина лиманів Чорноморського узбережжя, особливо в його північно-східній частині, не була охоплена обліками. За нашими попередніми оцінками, близько 8-9% популяцій побережника, що зимують в Африці і на Середземномор'ї, використовують територію Сиваша навесні і близько 15-21% – восени.
Низькі чисельності побережника червоногрудого у внутрішніх областях України, збіг термінів початку міграції в північних і південних областях, порівняно невеликі розміри скупчень уздовж Східно-Атлантичного пролітного шляху, на інших територіях Атлантичного узбережжя і Балтики – не більше декількох сотень особин і результати кільцювання дозволяють припускати, що більша частина побережників червоногрудихо під час осінньої міграції летить через північні та центральні області України неспинно, дотримуючись Східного пролітного шляху, і після відновлення енергетичних резервів і часткового линяння в Азово-Чорноморському регіоні досягає африканських місць зимівлі по Середземноморському прольотному шляху. Порівняно невелика частина летить через територію України широким фронтом з нетривалими зупинками вздовж річкових долин і водосховищ. В 1980-90-х рр. відзначався спад в чисельності птахів у внутрішніх областях України, у зв'язку з будівництвом гідротехнічних споруд на р.Дніпро. Значно більш висока чисельність дорослих побережників червоногрудих, порівняно з весняною, на Сиваші та лиманах Азово-Чорноморського узбережжя свідчить про існування петлевидної схеми міграцій.
На Центральному та Східному Сиваші відзначено 2 піки чисельності в період весняної міграції (10-17.05 та 21-23.05) і 3 – в період осінньої (7-8.08, 19-23.08 і 11-12.09). Перший пік чисельності, як навесні так і влітку, утворено, переважно, самцями, другий – самками. Навесні самці утворюють першу хвилю міграції, досягаючи максимуму чисельності наприкінці першої декади травня і частково змішуючись з самками, які формують другу хвилю міграції в другій половині травня
В липні-початку серпня першу хвилю осінньої міграції утворюють самці. Частка самок зростає протягом серпня, вони переважають в середині місяця і здебільшого покидають Сиваш в середині-другій половині вересня. Третю хвилю осінньої міграції з піком у другій декаді вересня формують переважно молоді птахи. Окремі молоді особини-мігранти зустрічаються в виловах вже на початку серпня, але до середини місяця їх частка в багаторічних обліках не перевищує 10%. В цілому, частка молодих птахів в значній мірі варіює по роках, залежно від успіху гніздування в попередньому сезоні. Високий відсоток молодих особин відзначався в 1991, 1993 (86-87% в середині вересня), і в 1997 рр., що характерізовались успішністю гніздового сезону в Арктиці. Загальний відсоток молодих побережників схожий з аналогічним показником для берегових областей Європи.
Читати pdf-версію статті