Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Дядичева, Е. А., Максалон, Л. (2012). Результаты мониторинга весенней миграции птиц древесно-кустарникового комплекса на полуострове Тарханкут (Западный Крым) в 2008-2009 и 2011 гг.. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 15, 57-81 Ключові слова: Крим, півострів Тарханкут, весняна міграція, видове різноманіття, фенологія, рідкісні види птахів, географічні зв’язки Перегляди: 415 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №15 (2012)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 57-81

Результати моніторингу весняної міграції птахів деревночагарникового комплексу на півострові Тарханкут (Західний Крим) у 2008-2009 і 2011 рр.

О.А. Дядічева, Л. Максалон

У статті наведена загальна характеристика видового різноманіття птахів деревно-чагарникового комплексу в період весняної міграції на узбережжі Західного Криму (півострів Тарханкут, Чорноморський р-н, околиці с.Оленівка, 45°25’N 32°32’E), розглянута фенологія і динаміка міграцій з урахуванням погодних особливостей сезонів проведення основних досліджень (2008-2009 та 2011 рр.). Отримано нові дані щодо деяких рідкісних видів України та Степового Криму, уточнені географічні зв’язки Кропив’янкових птахів (Sylviidae), які мігрують через узбережжя Західного Криму.

Біорізноманіття мігруючих птахів у весняний період 2008-2009 і 2011 рр. у деревно-чагарникових біотопах балок Тарханкуту за результатами обліків і виловів складало 70 видів з 10 рядів. У всі роки за кількістю видів і за чисельністю домінували Горобцеподібні птахи (Passeriformes). Їх видовий склад у період весняної міграції в балках Тарханкуту залишається здебільшого постійним протягом, принаймні, останніх 20 років. Результати кільцювання Кропив’янкових птахів (Sylvia atricapilla, Phylloscopus trochilus і Phylloscopus collybitа) вказують на зв’язок проміжного пункту їх міграції на п-ові Тарханкут з місцями проживання в північно-східній частині Скандинавії, а саме Фінляндії і з областями зимівель (або шляхами до них) в Східному Середземномор’ї (Туреччині, Сирії, Ізраїлі), тобто вони можуть бути віднесені до південно-східного міграційного напрямку дальніх Євро-Африканських мігрантів.

Читати pdf-версію статті