Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: українська Цитувати: Петрович О, З. ., Редінов О, К. . (2009). Статус морянки, синьги та турпана в Північному Причорномор'ї. Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 12, 161-167 Ключові слова: морянка, синьга, турпан, Півничне Причорномор’є, Дніпро-Бузький лиман, Кинбурнська коса, Одеська область, Миколаївська область, Херсонська область, Крим, скупчення, кормова база Перегляди: 826 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №12 (2009)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 161-167

Статус морянки, синьги та турпана в Північному Причорномор'ї

Петрович З.О., Редінов К.О.

В Україні, в тому числі і в Північному Причорномор’ї (Одеська, Миколаївська, Херсонська та АР Крим), морянка (Clangulahyemalis), синьга (Melanittanigra) та турпан (Melanittafusca) вважаються рідкісними видами.

Проаналізовані зустрічі цих видів в регіоні за сторічній період.

В 2000-2009 рр. в Дніпро-Бузькому лимані та прилеглих до Кінбурнської коси та о.Березань морських акваторіях, в межах Очаківського р-ну Миколаївської області нами зібрано оригінальні дані.

Прилітають ці качки в листопаді-грудні, відлітають в квітні-травні.. Тут відмічались скупчення: морянка – до 500 ос., синьга – до 300 ос., турпан – до 220 ос. Ми вважаємо, що ці види качок перебували тут і раніше, але в зв’язку зі складністю обліків, вони не виявлялись. Перебуванню цих птахів сприяє наявність специфічної кормової бази, доступність якої забезпечується тим, що ця ділянка не покривається стабільним льодовим покривом.

Чисельність качок навесні більша, ніж восени. У всіх трьох видів в листопаді-квітні спостерігається токування. Наші спостереження дають змогу вважати цих качок регулярно зимуючими видами в Україні.

Читати pdf-версію статті