Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Вилков В, Е. . (2009). Структура, численность и пространственно-биотопическое распределение летней авифауны центрально-предгорного Дагестана. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 12, 48-58 Ключові слова: авіфауна, центрально-передгірний Дагестан, біотопи, орнітокомплекс, палеарктичні мігранти, динаміка авіфауни Перегляди: 692 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №12 (2009)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 48-58

Структура, чисельність і просторово-біотопічний розподіл літньої авіфауни центрально-передгірного Дагестану

Є.В.Вілков

У роботі узагальнено дані, отримані нами (включаючи відомості респондентів) у двох передгірних районах центрально-передгірного Дагестану – Сергокалінському (23-28.06.2003 р.) і Каякентському (09-2.06.2008р.) (мал. 1).

Вперше описано специфіку просторово-біотопічного розподілу літньої авіфауни в ключових біотопах передгірного Дагестану, так само як і представлено інвентаризаційний список птахів, що включає 82 таксона (табл. 1), із зазначенням статусу перебування, біотопічної приуроченості, щільності населення і охоронного статусу. З причини значного біотопічного розмаїття, що визначає нерівномірно-мозаїчний фауністичний розподіл, нами виділено 9 диференційованих орнітокомплексів (рис. 2), які повністю відображають співвідношення фонових типів ландшафтів.

Встановлено, що авіфауна центрально-передгірного Дагестану формується в основному за рахунок 3-х джерел фауністичного різноманіття: 1 – широко поширених видів низовини, 2 – типово гірської авіфауни і 3 – видів-відвідувачів, що проникають в передгірні райони з Внутрішньогірського і низинного Дагестану.

Дослідження показали, що суміжні низовини постійно відчувають вплив найбільшого в Росії західносибірсько-каспійсько-нільського міграційного потоку (що включає 168 регулярних мігрантів (Вілков, 2006)), який проходить уздовж західного узбережжя Каспію. На цій підставі можна припустити, що динаміка якісно-кількісного складу авіфауни передгір'їв також, можливо, буде змінюватися в залежності від динаміки фауністичного складу фонових груп мігрантів, що летять з великої території Палеарктики.

Читати pdf-версію статті