Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
У роботі узагальнено дані, отримані нами (включаючи відомості респондентів) у двох передгірних районах центрально-передгірного Дагестану – Сергокалінському (23-28.06.2003 р.) і Каякентському (09-2.06.2008р.) (мал. 1).
Вперше описано специфіку просторово-біотопічного розподілу літньої авіфауни в ключових біотопах передгірного Дагестану, так само як і представлено інвентаризаційний список птахів, що включає 82 таксона (табл. 1), із зазначенням статусу перебування, біотопічної приуроченості, щільності населення і охоронного статусу. З причини значного біотопічного розмаїття, що визначає нерівномірно-мозаїчний фауністичний розподіл, нами виділено 9 диференційованих орнітокомплексів (рис. 2), які повністю відображають співвідношення фонових типів ландшафтів.
Встановлено, що авіфауна центрально-передгірного Дагестану формується в основному за рахунок 3-х джерел фауністичного різноманіття: 1 – широко поширених видів низовини, 2 – типово гірської авіфауни і 3 – видів-відвідувачів, що проникають в передгірні райони з Внутрішньогірського і низинного Дагестану.
Дослідження показали, що суміжні низовини постійно відчувають вплив найбільшого в Росії західносибірсько-каспійсько-нільського міграційного потоку (що включає 168 регулярних мігрантів (Вілков, 2006)), який проходить уздовж західного узбережжя Каспію. На цій підставі можна припустити, що динаміка якісно-кількісного складу авіфауни передгір'їв також, можливо, буде змінюватися в залежності від динаміки фауністичного складу фонових груп мігрантів, що летять з великої території Палеарктики.
Читати pdf-версію статті