Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: українська Цитувати: Петрович О, З. ., Редінов О, К. . (2008). Баклан великий в РЛП "Кінбурнська коса" та на прилеглих територіях. Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 11, 240-245 Ключові слова: баклан великий, пелікан рожевий, мартин жовтоногий, міжвидові зв'язки, РЛП "Кінбурнська коса" Перегляди: 689 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №11 (2008)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 240-245

Баклан великий в РЛП "Кінбурнська коса" та на прилеглих територіях

Петрович З.О., Редінов К.О.

Спостереження проводилися в період 1978-2008 рр. З кінця XIX до початку XX століть колонія баклана великого (Phalacrocorax carbo) розташовувалася тільки на о.Березань. Пізніше вид припинив тут гніздитися. Гніздування відновилося в 1980 р. на Кінбурнському півострові. Чисельність виду росла, з'являлись нові колонії. Максимальна кількість птахів, що гніздяться, відзначалась в 2006 р - понад 10 тис. пар баклана великого, до кінця гніздового періоду чисельність місцевої популяції налічувала близько 50 тис. особин.

Баклани прилітають наприкінці лютого - в березні. Відліт на зимівлі спостерігається в лютому. У м'які зими на зимівлю залишаються від 1 до 300 особин.
Тип гніздування переважно наземний, острівний. Кладки з’являються з початку квітня: 1.04.2004 р. (о.Березань). Час від часу частина колонії руйнується людьми або змивається штормами.

Необхідно проводити заходи щодо регуляції чисельності виду. Баклан великий часто влаштовує гніздові колонії поруч з мартином жовтоногим (Larus cachinnans), чисельність якого демонструє тенденцію до зростання. Обидва види витісняють з островів інших птахів, що гніздяться (територіальна конкуренція).

Колонії баклана залучають на гніздування пелікана рожевого (Pelecanus onocrotalus). З цієї причини, в ймовірних місцях гніздування пелікана повністю знищувати колонії бакланів не можна.

Читати pdf-версію статті