Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Branta Cover Мова статтi: українська Цитувати: Петрович О, З. ., Редінов О, К. . (2007). Значення Кінбурнської коси у збереженні орлана-білохвоста в зимовий період. Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 10, 156-164 Ключові слова: орлан-білохвіст, зимівля, екологія, Кінбурнській півострів, південно-західне Причорномор'я Перегляди: 613 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №10 (2007)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 156-164

Значення Кінбурнської коси у збереженні орлана-білохвоста в зимовий період

Петрович З.О., Редінов К.О.

Спостереження за зимівлею орланів-білохвостів проводилися з 1993 по 2006 рр. в дельті Дніпра, на Кінбурнському, Дніпро-Бузькому, Березанському і Тилігульському лиманах, вздовж узбережжя Чорного моря і в прилеглих сільськогосподарських ландшафтах. Перші особини в місцях зимових скупчень з'являються в серпні, розпадаються скупчення в лютому-березні. 21-30 вересня 2002 року на Кінбурнському півострові знайдено ​​1 загиблу особину орлана-білохвоста, що був закільцьований пташеням в Польщі. Взимку орлани-білохвости збираються на спільних ночівлях, місця яких залишаються постійними протягом багатьох років. Деякі орлани тримаються відокремлено. На початку 1990-х рр. на Кінбурнському півострові було відомо три місця ночівель. Після пожежі в 2001 році залишилося тільки два. Головне місце ночівель орланів розташоване в штучному сосновому насадженні з деревами 40-річного віку біля с.Покровка (мал.) До того як насадження досягли 30-річного віку, орлани ночували в невеликих природних гаях. У 1993-2005 рр. чисельність зимуючих орланів-білохвостів (на ночівлях) не перевищувала 30-50 особин. 6-8 лютого 2006 року на ночівлях в Регіональному ландшафтному парку «Кінбурнська коса» відзначено 291 особину.

З місць ночівель орлани розлітаються на відстань до 50 км, контролюючи територію узбережжя та акваторії площею понад 2 тис. км2 (мал.). Основу харчування, при широкому діапазоні кормових об'єктів, складають, переважно, водоплавні птахи. В межах РЛП «Кінбурнська коса» є можливість провести кільцювання зимуючих птахів, із залученням міжнародних експертів.

Читати pdf-версію статті