Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Винтер В, С. . (2007). Индивидуальная, межсезонная и географическая изменчивость окраски яиц серого журавля: предложение новой методики. Сообщение 1. Предложение новой методики. Индивидуальная изменчивость окраски яиц. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 10, 122-142 Ключові слова: індивідуальна, міжсезонна і географічна мінливість забарвлення яєць; Gruidae, сірий журавель, канадський журавель, Східна Україна, північно-західна Чукотка, методика опису забарвлення яєць у птахів Перегляди: 733 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №10 (2007)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 122-142

Індивідуальна, міжсезонна і географічна мінливість забарвлення яєць сірого журавля: пропозиція нової методики. Повідомлення II. Міжсезонна і географічна мінливість забарвлення. Дискусія

С.В.Вінтер

За пропозиціями Ю. В. Костіна (1977), при вивченні біології сірого журавля (Grus grus) на трьох стаціонарах Лівобережної України (1989-2002 рр.) відпрацьована нова методика опису забарвлення і мікрорельєфу поверхні шкаралупи яєць. Всього було вивчено 319 яєць в 171 кладці диких птахів. На даний час це найбільша вибірка з відомих.

Під час тестування кожного яйця застосовувалося до 107 характеристик, частота їх трапляння порівнювалася за роками та періодами досліджень. Весь комплекс ознак можна розділити на три основні типи: (1) особливості яєць, що змінюються при насиджуванні; (2) незмінні при насиджуванні особливості (3) індивідуальні чи популяційні маркери кладок (як змінювані, так і незмінні). Серед ознак, що міняються протягом інкубації, вапняний наліт на поверхні шкаралупи «маркує» 20% яєць (12% самок), явно будучи спадковою ознакою. Після 6-го дня насиджування порівняння інтенсивності блиску шкаралупи яєць в кладці дозволяє однозначно визначити послідовність їх знесення.

Загальна площа шкаралупи, вкритої плямами (тобто «щільність малюнка» яєць), ймовірно, є адаптивною особливістю: у 95.6% сірого журавля - 15-40%, і у 96.9% канадського журавля (Grus Canadensis) 20-35% загальної поверхні шкаралупи вкрито плямами.

Проводилося порівняння якісних характеристик яєць між раннім (1985-1995рр.) і пізнім (1997-2002 рр.) періодами дослідження на одному стаціонарі, а також між різними стаціонарами (віддаленими на 60 км) за одні і ті ж роки спостережень (1997 -2002 рр.). Міжсезонні відмінності яєць на одному стаціонарі (14% ознак відрізнялися достовірно) пов’язані зі зміною набору самок, що розмножувалися. Порівняння вибірок на стаціонарах А2 і А3 показало, що для 4 (з 8) груп ознак індекс ідентичності (I) був достовірний за критерієм χ .. А найбільші відмінності відзначені у забарвленні поверхневих і глибоких плям. У цьому порівнянні значна частина рідкісних частот представлена тільки в одній з вибірок.

Порівнювалися якісні особливості яєць сірого і канадського журавлів. Виділено консервативні та динамічні групи ознак. Показано велику схожість щільності малюнка і локалізації плям на яйцях цих видів. Проте, у кожного виду плями розташовані на різному фоні шкаралупи і дуже різні за забарвленням і розмірами.

Порівняння з методикою С. М. Клімова (2003) показує, що при формалізації особливостей забарвлення і мікрорельєфу поверхні яєць логічніше виходити з «атомарності» ознак, а не з їх наближеної редукції, розрахованої на непідготовлених спостерігачів. У порівнянні з «клімовським», наш підхід суттєво підвищує точність вимірювання ознак, але через відсутність об’єктивної кількісної основи (кольорові координати забарвлення) все ж таки не наближається до точності вимірювання традиційних кількісних ознак (розміри яєць).

Разом з кількісними параметрами яєць, запропонована методика опису якісних ознак розширить можливості аналізу індивідуальної, популяційної та географічної мінливості яєць, а також використання цих даних в популяційній біології, систематиці і філогенії цієї та інших груп птахів.

 

Читати pdf-версію статті