Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Кирикова А, Т. ., Антоновский Г, А. . (2007). Использование куликами кормового макрозообентоса Молочного лимана в период миграции. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 10, 74-97 Ключові слова: кулики, кормовий макрозоообентос, Молочний лиман, міграція Перегляди: 583 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №10 (2007)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 74-97

Використання куликами кормового макрозообентоса Молочного лиману в період міграції

Кірікова Т.О., Антоновський О. Г.

В роботі вперше представлена оцінка кормових ресурсів Молочного лиману для куликів і проаналізовано використання куликами кормового макрозообентоса різних ділянок мілководь.

Основу публікації складають авторські матеріали з дослідження макрозообентоса прибережних мілководь вздовж всієї берегової лінії лиману (1997 - 2002 рр.) і спеціального дослідження кормової бази куликів в Степанівській частини коси-пересипу (1996-2001 рр.).

Нами проаналізовано матеріал 47 обліків куликів, здійснених співробітниками Азово-Чорноморської орнітологічної станції в 1996-2002 рр. при особистій участі одного з авторів в 36% обліків.

З 1996 по 2002 рр. в прибережних мілководдях Молочного лиману, що слугують місцями харчування куликів, відзначено 46 видів макрозообентосу, з них 18 видів є кормовими об'єктами куликів.

Визначено біомасу та енергетичну цінність кормового макрозообентосу, а також його запаси в сирий масі (в тоннах) та енергетичному еквіваленті (в ГДж) в прибережних мілководдях лиману. Встановлено, що в різні сезони року кулики-мігранти, в цілому, забезпечені кормами в необхідному обсязі.

Доведена ключова роль мілководь коси-пересипу як місця відпочинку та харчування куликів під час міграційних зупинок на Молочному лимані.

Чисельність більшості видів куликів в період весняної міграції зв'язана кореляційними залежностями з біомасою однією з таксономічних груп макрозообентосу, а в період осінньої міграції - з біомасою декількох груп. Вочевидь, кормова спеціалізація навесні і її відсутність восени дозволяє куликам поповнювати в необхідній кількості жирові запаси під час міграційної зупинки і линьки.

Читати pdf-версію статті