Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції
В роботі вперше представлена оцінка кормових ресурсів Молочного лиману для куликів і проаналізовано використання куликами кормового макрозообентоса різних ділянок мілководь.
Основу публікації складають авторські матеріали з дослідження макрозообентоса прибережних мілководь вздовж всієї берегової лінії лиману (1997 - 2002 рр.) і спеціального дослідження кормової бази куликів в Степанівській частини коси-пересипу (1996-2001 рр.).
Нами проаналізовано матеріал 47 обліків куликів, здійснених співробітниками Азово-Чорноморської орнітологічної станції в 1996-2002 рр. при особистій участі одного з авторів в 36% обліків.
З 1996 по 2002 рр. в прибережних мілководдях Молочного лиману, що слугують місцями харчування куликів, відзначено 46 видів макрозообентосу, з них 18 видів є кормовими об'єктами куликів.
Визначено біомасу та енергетичну цінність кормового макрозообентосу, а також його запаси в сирий масі (в тоннах) та енергетичному еквіваленті (в ГДж) в прибережних мілководдях лиману. Встановлено, що в різні сезони року кулики-мігранти, в цілому, забезпечені кормами в необхідному обсязі.
Доведена ключова роль мілководь коси-пересипу як місця відпочинку та харчування куликів під час міграційних зупинок на Молочному лимані.
Чисельність більшості видів куликів в період весняної міграції зв'язана кореляційними залежностями з біомасою однією з таксономічних груп макрозообентосу, а в період осінньої міграції - з біомасою декількох груп. Вочевидь, кормова спеціалізація навесні і її відсутність восени дозволяє куликам поповнювати в необхідній кількості жирові запаси під час міграційної зупинки і линьки.
Читати pdf-версію статті