Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: англійська Цитувати: Kharitonov P, S. . (1999). Breeding-site fidelity and colony formation in the Great Black-headed Gull. Branta: Transactions of the Azov-Black Sea Ornithological Station, 2, 64-75 Перегляди: 957 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №2 (1999)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 64-75

Вірність місцям гніздування і формування колонії у мартина каспійського

Харитонов С.П.

Основна робота проводилася в квітні – на початку травня 1989-1992 рр. на о-вах Коянли (45.56 N, 34.56 E), Східного Сивашe. Використано певну кількість даних, зібраних в 1995 і 1999 рр. на о-вах Коянли, Чонгарських о-вах і о.Китай (Центральний Сиваш). У 1989 р на о-вах Коянли гніздилосz 197 пар мартина каспійського – (Larus ichthyaetus Pall.). Птахи були розподілені по 5 колоніях. У 1990 році тут було 2 колонії, загальною чисельністю 238 гнізд. У 1991 р – 1 колонія з 50 гнізд + одиночне гніздо, в 1992 г. – колонія з 65 гнізд. На Чонгарських о-вах в 1991 році під час періоду роботи колонія налічувала приблизно 200 пар, в 1992 г.- 175 пар. У 1995 році колонія на Коянли складала приблизно 22 гнізда, на Чонгарських о-вах – 45 гнізд, о. Китай – 303 гнізда. У 1999 р. мартини, колонія 420 гнізд, були знайдені тільки на о. Китай. У 1989 і 1990 г. за допомогою альфахлоралози на гніздах виловлено 58 дорослих птахів. Всі вони позначені криломіткамі. Після закінчення сезонних робіт колонії наносили на мапу за допомогою рулетки і компаса. За 4 роки основної роботи мічені птахи зустрінуті 461 разів. У наступні після мічення роки зустрічено 35 птахів: 22 – протягом 2 сезонів, 12 – трьох сезонів, 1 мартин – протягом всіх 4-х років роботи.

Не помічено жодного випадку, коли б мартини гніздилися точно на місці торішнього гнізда. Дані з 35 переселень по роках свідчать про те, що в межах колонії і групи довколишніх колоній мартини каспійські практично не мають гніздового консерватизму. В межах цієї області місце гніздування обирається ними щороку випадково. Однак, в межах великого р-ну (кілька десятків км) мартини каспійські виявляють достовірну прив'язаність до певного острову або до групи прилеглих островів. Не виявлено різниці в гніздовому консерватизмі поміж самцями і самками. Успішне вилуплення в деякій мірі позитивно впливає на гніздовий консерватизм, однак цей вплив слабкий і недостовірний.

Заселення колоній було простежено за вилупленням пташенят. На ранніх стадіях колоніям притаманний груповий (інколи достовірно) або випадковий розподіл. Колонії формуються через випадкові підселення птахів. Великі, остаточно сформовані колонії, відрізняються рівномірним розподілом гнізд. Малі колонії, імовірно, зупиняються на більш ранніх стадіях формування. Прямі спостереження свідчать, що реготуни прибувають на місця гніздівель парами, і місце гніздування обирається ними випадково. В колоніях мартина каспійського місця розташування перших гнізд змінюються рік у рік. В межах колоній не виявлено більш-менш привабливих для гніздових птахів місць. Це свідчить про відсутність у мартина каспійського макроструктури колонії, на противагу тому, що виявлено у інших колоніальних птахів. Також, у порівнянні з іншими птахами, група прилеглих колоній мартина не утворює надколоніальну систему, тобто в межах групи колоній не простежуються колонії, яким би надавалась будь-яка перевага. Я вважаю соціальну структуру колоній мартина каспійського більш примітивною у порівнянні з іншими колоніальними птахами. Мартин каспійський з легкістю утворює малі тимчасові колонії або навіть гніздиться поодиноко.

Під час роботи спеціальні зусилля були спрямовані на пошуки групової прихильності (цим терміном позначають збереження групи при зміні місця гніздування) у мартина каспійського. За 4 роки роботи всього зафіксовано 17 випадків, коли мічені птахи гніздилися поруч або через гніздо. Крім пар сусідів, зафіксовані також групи сусідів до 6 пар. Однак, в 15 випадках ці групи сусідів так само легко розпалися, як і сформувалися. Лише 2 випадки дозволяють говорити про можливу групову прихильність, але все ж це більше схоже на випадкові збіги. Загалом, можна зробити висновок, що групова прихильність не є характерною рисою мартина каспійського як виду.

Читати pdf-версію статті