Збірник наукових праць
Азово-Чорноморської орнітологічної станції

Branta Cover Мова статтi: російська Цитувати: Самусенко Э, И. . (2008). Динамика и современное состояние популяции большого баклана (Phalacrocorax carbo) в Беларуси на фоне развития проблемной ситуации “Бакланы - Рыбное хозяйство”. Бранта: Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции, 11, 181-199 Ключові слова: баклан великий, динаміка, сучасний стан, рибне господарство, збиток, Білорусь Перегляди: 854 Branta copyright Branta license

Випуски видання > Випуск №11 (2008)

Бранта: Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції, 181-199

Динаміка та сучасний стан популяції баклана великого (Phalacrocorax carbo) в Білорусі на тлі розвитку проблемної ситуації "Баклани - Рибне господарство"

Самусенко І.Е.

Стаття заснована на матеріалах дослідження екології, біології та поширення баклана великого, виконаних Інститутом зоології Національної академії наук Білорусі в 2005 р. Аналізуються фактори, що впливають на чисельність виду. Робота виконана на замовлення Міністерства природних ресурсів і охорони навколишнього середовища республіки Білорусь і спрямована на розробку рекомендацій для зниження шкідливої діяльності рибоїдних птахів в рибгоспах країни. Вперше факт гніздування баклана великого в Білорусі в 20-му столітті відзначено в 1988 р. Потім спостерігалося різке зростання чисельності, вид почав займати нові місцеперебування. Аналіз повернень бакланів великих, закільцьованих за межами Білорусі, свідчить про північно-західний напрямок експансії виду, хоча регулярні зустрічі кочівних і гніздуючи птахів, спостерігалися переважно на півдні Білорусі. На початку 2000-х рр. вид продовжив нарощувати чисельність, незважаючи на прогнозоване скорочення темпів зростання популяції через «насичення» гніздових і кормових місць існування. Гніздова популяція баклана в Білорусі в 2005 р. трималася на рівні 2,5-3 тис. пар, були відомі 24 гніздові колонії. Ймовірною причиною подальшого зростання чисельності баклана великого може бути державна політика стимуляції рибного господарства: зростання темпів виробництва рибної продукції та розширення площ риборозплідних ставків.

Найбільша щільність і чисельність бакланів великих відзначається на півдні Білорусі - в районах максимальної концентрації рибгоспів, що грають важливу роль в процесах розселення, росту і підтримки поточної чисельності виду. Частка ставкової риби в раціоні баклана великого може бути значною, досягаючи 92%, хоча склад харчування птаха варіює залежно від сезону, розподілу гніздових і кормових ділянок, а також залежить від заходів контролю, що здійснюються на риборозплідних ставках. Баклани, навіть порівняно невелика їх чисельність, можуть спричиняти помітний негативний вплив вже на стадії зариблення ставків у квітні-травні, харчуючись молоддю риби. Чисельність птахів, що годуються на риборозплідних ставках, з травня поступово зростає, і в кінці літа - початку осені досягає максимуму під час масового вилову риби в ставкових господарствах. На території окремих рибгоспів, баклани, включаючи птахів з суміжних територій, у серпні-вересні формують скупчення в кілька тисяч особин, завдаючи істотної шкоди рибному господарству. За даними офіційної статистики, лише за ці місяці 2005 року на території семи рибгоспів було видобуто 7.3-12.5% від загальної кількості птахів, відзначених на території цих рибгоспів за рік. В середині-кінці жовтня, з початком холодів, коли період вилову риби на більшості ставків закінчується, баклани починають залишати межі Білорусі.

Боротьба з рибоїдними птахами на більшій частині ставкових риборозплідних господарств Білорусі ведеться переважно шляхом відстрілу птахів. У багатьох рибгоспах використовується система матеріального заохочення. Крім того, ведеться робота щодо запобігання виникнення нових колоній безпосередньо на ставках рибгоспів і в їх околицях; також практикуються методи шумового та візуального відлякування. Заходи, спрямовані на зниження шкідливої діяльності рибоїдних птахів постійно модернізуються. Незважаючи на це, в більшості випадків локально і недовго вжиті заходи носять короткочасний ефект через звикання птахів і швидкого насичення ніші, що звільнилася, птахами з інших місць існування, і таким чином, ці заходи не вирішують проблеми в цілому. Крім того, внаслідок кампаній з винищення видів, що становлять харчову конкуренцію людині, часто сильно страждають популяції інших, в тому числі, рідкісних видів птахів, що нерідко має негативний суспільний резонанс.

 

Читати pdf-версію статті